Seminář: Nordic sociolingustics and minority languages / ASK500345

V pátek 14.10. 2022 proběhl pro studenty skandinavistiky sociolingvistický seminář.

Vystoupili na něm  čtyři přenášející z Dánska, Norska, Švédska a Finska, kteří představili základní sociolingvistickou situaci v jednotlivých regionech a aktuální trendy ve výzkumu jazykového kontaktu, národních i menšinových  jazyků a dalších sociolingvistických témat.

Termín: 14. 10. 2022 9.30-15.45

Místo, FF UK, 1: patro, místnost 104

Koordinátorka:  dr. Vendula V. Hingarová

PROGRAM:

9:30 – 10:30 Internordic communication from a sociolinguistic perspective / Ulla Börestam (Uppsala University)

10:45 – 11:45 Sociolinguistic situation in Norway: written and spoken heterogeneity / Jorunn Simonsen Thingnes (Western Norway University of Applied Sciences)

light lunch  (for all)

12:30-13:30 Sámi languages: from language shift to language revitalization /  Annika Pasanen (Sámi University of Applied Sciences)

13:45 – 14:45  Sociolinguistic situation in Denmark: Linguistic variation in a seemingly homogenous language society / Ditte Zachariassen (Aarhus University)

15.00-17:00 Experts roundtable /discussions

Exhibiton on Language Diversity in the North during the seminar. (12 pannels about National and minority languages of Denmark, Finland, Norway, Sweden and Iceland)

Podrobný program: https://nordic.ff.cuni.cz/cs/nordic-socioling-wokskhop-praha/