Exkurze dánštinářů do Kodaně

Poslední týden v dubnu odjelo 15 dánštinářů na studijní cestu do Kodaně. Exkurze měla nabitý program, studenti například navštívili redakci novin, nakladatelství, vyslechli si přednášky na Kodaňské univerzitě a na lidové vyšší škole (folkehøjskole). Shlédli moderní nastudování Peera Gynta, ve starém přístavu Sydhavn ochutnali dánské obložené chleby (smørrebrød). Křižovali městem na kole a na pláži u hradu Kronborg hleděli přes Øresund ke švédským břehům.

Za finanční podporu děkujeme Lektoratsudvalget.

Tekst: I sidste uge af april, var 15 danskstuderende på studietur til København. Det var en meget spændende og rigtig hyggelig tur med besøg på bl.a. avisredaktion, forlag, universitet og folkehøjskole. Vi så også en moderne version af Peer Gynt, spiste smørrebrød i den gamle Sydhavn, cyklede fra sted til sted og kiggede ud over havet på stranden ved Kronborg.
En stor tak for støtte til Lektoratsudvalget.