Zkušenosti studentů –⁠ Dánsko

Aarhus 2017/2018 –⁠ Aarhus Universitet


Anežka, 3. ročník bakalářského studia

Byla jsem na dva semestry v Aarhusu a jednalo se o velice cennou zkušenost. Předměty na univerzitě mě zaujaly, nejvíc asi stará literaturu s Pernillou Hermann. Nabízejí účast v buddy programu a dobré orientační dny (navíc s výbornými sendviči). Mimochodem ty začínají pár dní nebo dokonce týden před výukou, tak si nezapomeňte do přihlášky zadat datum pobytu už od orientačních dnů, abyste dostali vyšší stipendium. Studentské centrum pořádalo jednou dvakrát za semestr organizované výlety (typicky myslím Skagen a Kodaň), tak kdyby vás to lákalo, neváhejte s přihlašováním, místa se rychle plní. Obě knihovny (univerzitní i městská) jsou výborné. Kromě univerzity doporučuju chodit souběžně i na kurzy dánštiny v Lærdansk. Pokud se nepletu, měly by být pro studenty zdarma (jen na kauci), kurzy mi přišly velmi přínosné a v prima kolektivu, navíc si tam můžete zdarma udělat certifikát (Studieprøven nebo něco nižšího), což je myslím jedinečná příležitost.

Pokud si zažádáte o kolej, nejspíš vám jako mně přidělí Skjoldhøj kollegiet, velikou kolej na kraji města. Doporučuju koupit si kolo a pak ho zase prodat (třeba na stránkách DBA.dk, kde najdete prakticky všechno), protože měsíční lítačka stojí asi 360 DKK. Počítejte ale s tím, že v Dánsku poměrně dost prší. Zato tam ale mají na cyklistiku perfektní infrastrukturu. Zkontrolovala bych si dopředu, jaké je vybavení koleje, já tam třeba neměla peřinu, polštář, skříň ani vůbec žádné nádobí (asi se od Erasmáků čeká, že si tyhle věci přivezou v batohu). Záleží na typu ubytování, ale je třeba počítat s tím, že to může chybět. Pak je taky dobré vědět, že ubytování na koleji se dá zadat jen na půlky měsíce, takže já si třeba zadala od půlky srpna, ale pak mi psali, že jediné, co mi můžou nabídnout, je zaplatit srpen celý (škola mi začínala asi 28.), a pak myslím člověk nemá jinou možnost, než tu variantu přijmout, jaká je, nebo odmítnout a hledat si vlastní ubytování. Tím navíc ubytovací trable nekončí, minimálně tehdy jsme se museli vystěhovat 14 dní před ukončením nájmu (termíny zkoušek vám ovšem přidělí, takže je můžete mít klidně 29. 6. jako já). A na konci hodně důkladně ukliďte, rádi si účtují vysoké poplatky za úklid.

Přijde mi, že dánské univerzitní prostředí je hodně anonymní a že pro studenta v dánské třídě, která už se navíc třeba zná, je dost těžké se socializovat. Nepočítala bych s tím, že vás někdo bude zdravit, bude se s vámi chtít seznámit nebo na vás bude brát ohledy. Dánové obecně myslím spíše nechávají první krok na vás, takže pokud se chcete přátelit, nebo i jen poradit nebo pomoct, je dobré být aktivní, případně si nic nedělat z toho, že ve třídě nebudete mít zástupy přátel. Ale snad budete mít v tomto ohledu lepší zkušenost. I tak ale podle mě výjezd rozhodně stojí za to.

Úvod > Studium > Studium v zahraničí > Erasmus+ > Zkušenosti studentů –⁠ Dánsko