Zkušenosti studentů –⁠ Island

Reykjavík 2020 – Háskóli Íslands

Anežka, 1. ročník magisterského studia

Půlroční pobyt na Island mě zcela uchvátil. Pokud jste jen trochu milovník přírody, do islandských horkých pramenů, lávových polí, polární záře, kaňonů, ledovců a vodopádů se nejspíš zamilujete stejně hluboce jako já.

Na Háskóli Íslands jsem byla velmi spokojená. Zapsala jsem si dva kurzy v dánštině přes tamější Dánská studia, nabízejí rozmanitou paletu kurzů a často jsou vyučující ochotni je učit i pro dva studenty. Pak jsem měla takový typický „erasmácký“ kurz „The Nature and Cultural Heritage of Iceland“, což byl jednak dobře sestavený předmět takových základních znalostí o Islandu z oblasti kultury, ale i biologie nebo geologie, a jednak to byla výborná možnost, jak se seznámit s Erasmáky (pro mě jediný předmět, kde jsem nějaké potkala). Pokud neumíte islandsky tak dobře, abyste v ní mohli studovat, můžete si na univerzitě zapsat začátečnický kurz, nebo se domluvit s oddělením islandštiny a zapsat si pokročilejší kurz z jejich studijních programů islandského jazyka a literatury (prominou vám prerekvizitu).

Univerzita má příjemný moderní kampus a pěknou knihovnu, obojí se dá využít i jako studovna. Nevím, jak je to v jiných předmětech, ale v těch mých obvykle v knihovně měli 1–2 výtisky povinné literatury, takže pokud chcete šetřit peníze, místo v kufru a svoje záda, doporučuju podívat se na sylaby předmětů co nejdřív a půjčovat si knihy, jakmile to jde.

Mají pěkně připravený orientační den, takže se ho doporučuju zúčastnit a samozřejmě navazovat kontakty s Erasmáky. Co se týká sociálního života, můžu ještě doporučit univerzitní sbor (Háskólakórinn) nebo jiný sbor (Islanďané jsou, zdá se mi, dost sborumilovný národ) nebo samozřejmě jakoukoli jinou socializační aktivitu.

Co se týče samotné přihlášky, chci upozornit na možnost žádat o stipendium EHP, které je asi dvakrát vyšší než z Erasmu+, tak doporučuju řešit včas. Pak je taky možnost vyjet na Island přes Ústav translatologie (Erasmus+), což jsem udělala já, kromě mě tam snad od nás ještě nikdo nejel, takže šance jsou obrovské, byť tam myslím mají jen jedno místo. Vyjet přes jiný ústav není vůbec problém.

Na Islandu každému přidělí buddyho, což je fajn využít.

Pokud jde o ubytování, o koleje bývá dost zájem, takže bych zvážila privát, ale znám i Erasmáky, kteří kolej dostali. Doporučuju hledat spíš v centru, MHD je, jak už je severským zvykem, drahé (jeden lístek asi 90 Kč) a jezdit na kole po sněhu a mrazu mi nepřipadá nejbezpečnější. Mimochodem ten anglický erasmácký předmět sídlí kus dál na pedagogické fakultě, takže už se jedná o delší procházku.

Úvod > Studium > Studium v zahraničí > Erasmus+ > Zkušenosti studentů –⁠ Island