Studium severských jazyků v bakalářském stupni je pouze dvouoborové. Kombinace severského jazyka s druhým oborem je libovolná, nepovoluje se pouze kombinace dvou jazyků vyučovaných v oddělení skandinavistiky (nelze tedy kombinovat například dánštinu s norštinou nebo se švédštinou).
Bakalářské studium zahrnuje předměty nezbytného jazykového a literárněvědného základu, dějin všech severských literatur, dějin Skandinávie a dějin filozofie.
Základní plán bakalářského studia je rozvržen do šesti semestrů (3 roky), magisterského pak do čtyř semestrů (2 roky).
Bakalářské i magisterské studium se uzavírá obhajobou závěrečné práce (bakalářské, resp. diplomové) a státní zkouškou. V případě dvouoborového studia si student volí, na kterém z obou studovaných oborů bude závěrečnou práci psát.
Absolvent dosáhne titulu Bc. v případě bakalářského studia, Mgr. v případě magisterského studia.
Navazující magisterské studium probíhá v jediném oboru nazvaném Skandinavistika, i ten lze studovat výlučně dvouoborově. Podmínkou přijetí je výborná znalost jednoho ze tří hlavních skandinávských jazyků, tedy dánštiny, norštiny nebo švédštiny. V průběhu magisterského studia student tuto svou znalost ještě prohloubí, zároveň si osvojí pasivní znalost obou zbývajících hlavních skandinávských jazyků.
Navazující magisterské studium poskytuje studentům prostor ke specializaci dle vlastního zájmu a klade větší důraz na jejich samostatnou práci a individuální konzultace u vyučujících, zejména ve druhém roce studia.
Výuka probíhá formou přednášek, seminářů a cvičení. Jazyková cvičení jsou vedena lektory, rodilými mluvčími příslušného severského jazyka.
Průběžná kontrola studia se obvykle provádí formou zkoušky (ZK), zápočtu (Z) nebo kolokvia (KV).
Úplný výčet způsobů kontroly studia spolu s jejich definicemi najdete ve Studijním a zkušebním řádu FF UK, čl. 6.
Upozorňujeme, že předměty v kategoriích „povinně volitelné“ a „volitelné“ jsou pouze příklady, v rámci těchto kategorií mohou být nabídnuty i jiné předměty či kurzy.