Zkušenosti studentů – Švédsko

Tjörn 2017 – Billströmska folkhögskolan

Petr, 1. ročník magisterského studia

Letní kurz švédštiny na Billströmska folkhögskolan se koná na ostrově Tjörn kousek na severozápad od Göteborgu. Příroda je tu krásná a zároveň trochu drsná: západy slunce nad skalnatým pobřežím se nikdy neokoukají, člověk se ale musí připravit na velmi rychlé změny počasí a poměrně častý vítr i déšť. Samotný školní areál je příjemný, útulný a nabízí vše, co člověk během kurzu potřebuje, včetně knihovny a možnosti věnovat se spoustě volnočasovým aktivitám.

Co říci o kurzu jako takovém? Jde o tři týdny dost intenzivní výuky, přičemž nejde jen o jazyk, ale i o další doplňkové aktivity. Výuka se zaměřuje i na kulturu a literaturu: jedním ze zlatých hřebů kurzu pro mě osobně byla přednáška spisovatelky Majgull Axelsson s debatou. Během jazykových lekcí se nám střídavě věnovali tři zkušení lektoři. Výuka byla velmi přínosná hlavně co se týče rozvoje konverzačních schopností. Snad jedinou vadu na kráse vidím v tom, že rozdělení do tří skupin bylo jaksi náhodné a vůbec nereflektovalo jazykovou úroveň studentů. Takže v jedné skupině potom byli lidé od skoro začátečníků až po relativně pokročilé. Kvůli tomu výuka nemohla být až tak efektivní, jak by se asi dalo čekat. Zároveň ale lze říci, že možnost využít švédštinu má člověk opravdu 24 hodin denně: se spolužáky a často i lektory totiž trávíte i prakticky veškerý volný čas včetně řady výletů po okolí i večerního programu.

Pokud chcete zažít nefalšovaný švédský midsommar, poznat lidi ze všech koutů světa a navíc se zdokonalit ve švédštině, mohu tento pobyt rozhodně doporučit!

Úvod > Studium > Studium v zahraničí > Letní jazykové kurzy > Zkušenosti studentů – Švédsko