Zkušenosti studentů – Norsko

Bergen 2019 – Sommerkurs i Bergen, Universitetet i Bergen                                                   

Gabriela, 2. ročník bakalářského studia

Je 30. června 2019 a já čekám na svůj spoj Praha-Helsinky-Bergen na pražském letišti. Po absolvování druhého ročníku bakalářského studia mířím na měsíční jazykový kurz do Norska, do Bergenu, který mi byl umožněn díky Ústavu germánských studií na FFUK. Těším se, ale zároveň jsem poměrně nervózní – čeká mě celý měsíc v cizí zemi (navíc má první návštěva), s lidmi, které uvidím poprvé v životě. Co když mi nesednou? Co když budu mít nějaký jiný problém? Co když, co když… Říkám si, že si snad alespoň potrénuji norštinu, o to tu jde přeci především, zdokonalit se v jazyce.

Měsíc intenzivní výuky v prostorách bergenské univerzity (UiB – Universitetet i Bergen) měl za cíl zdokonalit jazykové schopnosti všech účastnících se studentů z celého světa. Jednalo se zpravidla o pěti až šestihodinové vyučování zahrnující jak dopolední výuku na bázi jazykových cvičení, tak odpolední přednášky pojednávající především o zvukové stránce jazyka. Byli ale pozváni i někteří odborníci z oblasti literatury a kultury. Vyučování bylo, alespoň pro mě, a myslím, že to tak měla většina, zábavné a pokaždé jsem se do školy, nevěřila bych, že to někdy řeknu, těšila.

Pokračovat ve čtení můžete zde

 

Polina, 2. ročník bakalářského studia

Dvoutýdenní kurz na univerzitě v Kristiansandu není úplně typickým jazykový kurzem. Jde spíše o relativně všeobecný, nicméně velmi zajímavě koncipovaný vzdělávací kurz. Program každého dne sestával z 3 až 4 přednášek, z nichž každou vedl jiný lektor. Témata přednášek se každý rok mění, stejně jako lektoři. Rozpětí témat je poměrně široké: od norského jazyka a literatury, přes norská jména a příjmení, až po hudebněvědné přednášky o Griegovi. K tomu každý z lektorů má jiný přízvuk/hovoří jiným dialektem/užívá jinou slovní zásobu, což bych v kontextu norské jazykové situace vyhodnotila jako zkušenost nedocenitelně přínosnou.

Univerzita zajištuje i ubytování na vlastních kolejích, asi 10 min pěšky od budovy, kde probíhají přednášky. Samotné město je neuvěřitelně příjemné, MHD sice je, nicméně se bez ní člověk obejde, do historického centra, kde je mimochodem pláž a malebný přístav, je to asi 20 min pěšky. Výlety po okolí jsou rovněž relativně dobře dostupné.

 

Oslo 2016 – The International Summer School, Universitetet i Oslo                                   

Iva, 2. ročník bakalářského studia

Na Mezinárodní letní školu v Oslu se na šest týdnů (od konce června do začátku srpna) sjedou studenti opravdu z celého světa. Univerzita v rámci stipendia nabízí nejen ubytování v kampusu Blindern, ale dokonce i stravování v jídelně. Výuka norštiny probíhala ve skupinách podle jazykové úrovně vždy celé dopoledne, každý všední den. Z koleje je to do učeben doslova několik kroků. Očekává se průběžné plnění domácích úkolů, příprava prezentací na zadaná témata a zpracování seminární práce. Zakončení jazykového kurzu probíhá formou testu a ústní zkoušky. V odpoledních hodinách a o víkendech se mohou studenti účastnit dalšího zajímavého programu. Jedná se o různé vzdělávací, kulturní či sportovní aktivity. Studenti se mohou také zdarma zúčastnit jednoho víkendového výletu dle vlastního výběrů. Škola rovněž organizuje placený několikadenní výlet do Bergenu. Samotné Oslo je skvělé bezpečné město, které nabízí široké vyžití. Na dosah jsou také výlety do přírody, stačí dojet metrem na konečnou. Moc doporučuji osmělit se a vykoupat se na nedalekých ostrůvcích, kam vás doveze trajekt přímo od radnice. A na závěr malé upozornění, někteří spolužáci měli problém se spánkem, ale já na dlouhé letní noci nemohu nechat dopustit. Letní školu v Oslu jednoznačně doporučuji, velmi jsem si zlepšila jazykové schopnosti a prožila krásné léto.

Úvod > Studium > Studium v zahraničí > Letní jazykové kurzy > Zkušenosti studentů – Norsko