Výstava „Dánští Židé v Terezíně“

Před 80 lety přijel do Terezína první vlak s dánskými Židy. Seznamte se s osudy dánských Židů v Terezíně.

Příběh židovské menšiny v Dánsku je v kontextu holokaustu ojedinělý. Většina dánských Židů válku přežila – také díky odporu dánské společnosti k antisemitismu. Do osudu tamní židovské menšiny je zároveň vpleten příběh 80 dětí z Československa, které v Dánsku našly útočiště před nacistickou zvůlí. Většina Židů žijících v Dánsku se před perzekucí zachránila útěkem do sousedního Švédska. Na pět set Židů přesto nacisté poslali do terezínského ghetta. Dánské úřady jim po celou dobu pomáhaly. V předvečer kapitulace se je podařilo evakuovat do Švédska.

Aktuální místo vystavení:

Praha – Chodov: Donovalská 31, 27.3. – 16.4. 2024

Budoucí místa vystavení:

Praha, FSV UK  25. 4. –  20.6. 2024

Jemnice: Zámecké muzeum: 26.6. – 15.9. 2024

Minulá místa vystavení:

Praha, FF UK, 3: patro (foyer) 15.11. – 5.3.2024

Lidice : Výstavní síň In Memoriam 4.10. 2023 – 14. 11. 2023

Terezín, Památník Terezín 3. 10. 2023

Výstava byla slavnostně představena dne 3.10. 2023 v Terezíně u příležitosti 80 let od prvních transportů z Dánska do ghetta. Přítomen byl dánský velvyslanec Søren Kelstrup, finský velvyslanec Pasi Tuominen, izraelská velvyslankyně Anna Azari, norský velvyslanec Victor Conrad Rønneberg a švédský velvyslanec Fredrik Jörgensen. Naši studenti během vzpomínkové akce přečetli s dánskými hosty a dánským lektorem Johannesem Andersenem vzpomínky přeživších.

Realizace:

Výstavu připravilo oddělení skandinavistiky Ústavu germánských studií Univerzity Karlovy v rámci projektu Česko-severská memorabilia: demokracie a aktivní občanství ve vysokoškolské výuce řešeného v letech 2022–2024 na Filozofické fakultě v Praze. Projekt byl financován Fondy EHP (projekt č. EHP-CZ-ICP-4-009). Výstavu podpořilo i Dánské velvyslanectví v Praze.

Koncept a realizace: Vendula V. Hingarová

Texty: Vendula V. Hingarová, Helena Březinová

Překlady vzpomínek internovaných Dánů z dánštiny do češtiny – studenti FF: Antonín Bílek, Anna Fenclová, Veronika Fimbingerová, Alena Fröhlichová, Klára Galuščáková, Veronika Johánková, Jan Mrva, Lisa-Anna Žáková

Redakce překladů: Helena Březinová